Nošení dětí v šátcích se v průběhu několika posledních let stalo naprosto běžnou záležitostí a jakýmsi návratem ke starým dobrým časům. Přesto je stále diskutováno bezpečnostní hledisko a vliv nošení na vývoj dítěte, ačkoliv praxe samotných maminek výhody nošení bezvýhradně potvrzují. Protože malá miminka mohou v šátku trávit poměrně velkou část dne, vzniká jedna praktická otázka: má nošení nějaký vliv na hladký průběh kojení a jak je vůbec možné dítě v šátku kojit?
Hormony v hlavní roli
Na začátku kojení, kdy přiložíte dítě k prsu, vypije 10-15% celkového množství mléka, které během jednoho kojení spotřebuje. Pouze toto poměrně malé množství je v prsu už připraveno, ostatní mléko se tvoří přímo v průběhu kojení. Matčino tělo tedy potřebuje správně impulzy k tomu, aby pracovalo tak, jak jej příroda nastavila. Potřebuje neustále komunikovat s tělem dítěte, a to díky vzájemné vůni. “Mám kamarádku, jejíž manžel pracuje ve vojenských službách a na otázku co si přeje nejvíce, když se její muž vrací domů, odpověděla, “Cítit jeho vůni”. Řekla to na konferenci, kde jsme mluvili o tom, jak je lidské chování ovlivňováno hormony, říká Arnie Brentall Comtopon….
Přesně takhle to funguje při kojení – hormony jsou velice nezbytné.
Mnoho laktačních poradkyň doporučuje v případech, kdy se kojení nepodaří ihned rozběhnout, aby při mytí po porodu ženy nepoužívaly žádné kosmetické přípravky, žádné deodoranty. Jen si sedly do vany či sprchy a nechaly se unášet vzájemnou vůní těl.
Kolik času tato vzájemná komunikace denně potřebuje? Několik hodin? Odpověď je jednoduchá – příroda nám nedala na výběr. Dítě potřebuje svou matku nepřetržitě, stejně jako ostatní savci a pokud je ponecháno dlouho bez matky a její péče, je vystaveno okolnímu světu a různým nebezpečím. Biologická norma, kterou tělo dítěte očekává (a taky na kterou je nastaveno tělo matky), je 24 hodin. Dítě zkrátka potřebuje být “drženo”, ideálně v pozici na matčině hrudi.
Potvrzení můžeme najít v práci Profesora Jamese J. McKenna , který ve své studii chování matky a dítěte během spánku pozoroval opakující se scénář. Matky vždy položily ruku kolem dítěte a vytvořily tak jakési ochranné gesto a také zajistily, aby dítě zůstalo v bezpečné poloze po celou noc.
Ve fyzickém kontaktu s novorozencem neexistuje žádné příliš, žádná přesná hodnota a stejně tak není možné, aby se dítěte nikdo nedotýkal. Dítě tento téměř nepřetržitý fyzický kontakt potřebuje pro svůj zdravý vývoj a pokud se mu nedostává, je jeho vývoj narušen. Většina z nás si asi představí fyzické, viditelné změny, ale nikdo vlastně neví, co probíhá v dalších rovinách.
Kojení tedy přímo závisí na fyzickém kontaktu a nemůže fungovat normálně, pokud dítě není v ideální pozici u matky dostatečně často.
Vliv prostředí
“Jako laktační poradkyně často s matkami telefonicky jejich problémy s kojením probírám, jako například nedávno”, popisuje Arnie. “Při osobní konzultaci (3 dny po telefonátu), mi jedna matka sdělila, že žádné moje rady nepomáhají a já už začínala tušit konec své profese,” dodává s úsměvem. Jenže překážkou mohou být nejen zdravotní problémy matky, dítěte, nebo dokonce obou dvou, ale velice výraznou roli zde hraje také sociální faktor. Příkladem může být řada okolních zemí, ve kterých se matky vracejí do práce velice brzy po porodu, anebo částečně pracují doma ihned po návratu z porodnice. Pro ně je kojení často stresujícím faktorem, něčím, co je drží zpátky od pokračování v kariéře – a všeobecně to je příkladem velkého společenského problému.
Kojení v šátku
Jak tedy může tedy nošení dětí a kojení v této pozici prospěšné?
Správné nošení udržuje dítě na místě, kde je mu nejlépe – na matčině hrudi. Pro nejmenší děti platí skin to skin kontakt doslova. Pokud mají možnost položit svou hlavičku na holé matčino tělo,
mohou ji cítit, možná dokonce olizovat (což je naprosto v pořádku) – pak může i tělo matky na dítě reagovat (a jsme zase u těch hormonů). Čerstvé maminky by tedy měly volit vhodné oblečení, protože tlustý svetr, nebo několik vrstev oblečení znemožní miminku mámu cítit.
Zdroj fotografie: Pinterest
Tajně či veřejně?
Ne všechny ženy jsou zastánkyněmi kojení na veřejnosti a naopak. Šátek může nabídnout příjemnou alternativu, protože hlavička dítěte bývá ve vertikálním úvazu přímo na hrudi a pokud má maminka vhodné tričko, není nutné odhalovat více, než je potřeba. Každopádně téměř vždy tato aktivita vyžaduje lehké povolení šátku tak, aby hlavička dítěte byla volnější, než při nošení a látka dovolila dostatečný přísun vzduchu.
Ovšem takto jednoduše to nejde u každé ženy. Fyzická konstituce, velikost prsou a jejich pozice způsobují, že u každé ženy to funguje jinak. Takže pokud se podíváme do většiny manuálů k použití šátku, zjistíme, že doporučená poloha je vhodná jen pro ženy s opravdu malými prsy a naopak žena s větším poprsím bude vždy potřebovat “dostat dítě do větší vzdálenosti” od své hlavy. V každém případě je ale možné přehodit jednoduchou plenku či dečku přes dítě a dopřát oběma potřebné soukromí.
Zdroj fotografie: Pinterest
Pozor na instrukce od výrobců
Instrukce pro kojení během nošení dětí nejsou realistické a je zde mnoho detailů, které se velice liší.
“Pozorujte své dítě a odsuňte jej od prsu ihned, jakmile přestane aktivně sát mléko”, cituje manuál Arnie. “Kdy to nastane? Pro mě to mohou být 3 minuty. A pak pomalinku polehoučku se pokusím prso vytáhnout, jenže ono se opět přisaje…počkám a zkusím to znovu…a jakmile prso vytáhnu, ihned se vzbudí a začne řvát. Takže, kdo si přesně pohlídá tento moment a ihned dítě odtáhne? Já nikdy. To není realistické”, dodává.
Navíc, čím větší má žena prsa, tím větší je vzdálenost mezi jejíma očima a dítětem (a tedy možností kontroly). Navíc tu jsou další tělesné partie, které na objemu přidávají. A další dečky a nejrůznější pomůcky.
Bezpečnost
Kojení neprobíhá ve vakuu a na oba aktéry působí jejich okolí více, než si dokážeme představit. Pozornost matky je často roztříštěná a přestože si je vědoma všech bezpečnostních opatření, může dojít k nepříjemným situacím. Představit si to můžeme na příkladu běžného řidiče. Ačkoliv si je vědom všech zásad bezpečné jízdy, další okolnosti (déšť, světla protijedoucího auta apod.) jej mohou rozptylovat do takové míry, že havaruje.
Smutným příkladem ze života, který rádi používají odpůrci nošení, je případ čtyřnásobné americké maminky, která se svými dětmi navštívila vánoční koncert toho nejstaršího. Své nejmenší dítě měla uvázané v elastickém šátku Moby a během koncertu kojila. Její pozornost ale byla odváděna sledováním představení, ostatních lidí kolem, dalších dětí a když po několika minutách kontrolovala šátek, zjistila, že dítě už nedýchá.
Proto Arnie ve svých kurzech velmi zdůrazňuje, že nošení dětí v šátku a s ním spojená volnost, možnost dělat mnoho nejrůznějších aktivit je skvělá, ale odpoutává pozornost od dítěte samotného. Pozor ale, nošení sice usnadňuje kojení, ale mámy by neměly zapomínat na to, že kojení je komunikací dvou, tudíž si zaslouží, aby se máma uklidnila, pohodlně posadila nebo jednoduše zastavila a věnovala svou plnou pozornost tomuto ději. Opravdu není prima kojit své dítě v šátku a přitom odpovídat na emaily, brouzdat po facebooku a ještě si vařit kafe.
Základní doporučení Arnie
Dítě by mělo být kojeno pouze a jedině v pozici vertikální a v nejriskantnějším období od narození do 4 měsíců při matčině plné pozornosti. Buďte si vědomi všech bezpečnostních zásad, ale také svých instinktů a hlavně reálné zkušenosti, která je nenahraditelná.
Autor: Hana Novotná