V současné době je na trhu opravdu velké množství šátků a nosítek. Pro začínající rodiče může být zpočátku těžké zorientovat se a správně si vybrat. Pokusíme se Vám proto v tomto příspěvku poskytnout jednoduchý návod, podle čeho se rozhodovat a zaměříme se především na nošení v pevném šátku, které s sebou přináší určitá specifika.
Jak staré děťátko se chystáte nosit?
Pokud se chystáte nosit od narození, doporučujeme Vám zvolit si šátek. Šátek se vždy přizpůsobí Vašemu tělu i tělu Vašeho miminka lépe než nosítko. Jeho vázání se někomu může zdát složité, ale není čeho se bát. Chce to překonat počáteční nejistotu a šátek se opakovaným zkoušením naučíte vázat. Časem si tuto dovednout úplně zautomatizujete, jako třeba oblékání kalhot. Napřed doporučujeme začít pouze s jedním úvazem, který si pečlivě osvojíte a až když si budete jisti, můžete pokračovat zkoušením dalších a experimentovat. Pokud hledáte podporu či povzbuzení, můžete navštívit kurz vázání šátku ve Vašem nejbližším okolí nebo některý lokální sraz maminek nosících v šátku.
Pokud však trváte výhradně na nosítku, nejvhodnější je pak takové, které se miminku dokáže nejlépe přizpůsobit. Mezi ně patří např. Bondolino, Manduca s novorozeneckou vložkou (součástí nosítka), Ergo či Tula (novorozeneckou vložku je třeba dokoupit zvlášť).
Jakou máte postavu?
Pro menší, drobnější postavy volíme kratší šátky a pro vyšší nebo silnější spíše delší. Za předpokladu, že začínáte s vícevrstvým úvazem na břicho (Kříž s kapsou, Dvojitý kříž…), lze odhadnout tyto délky šátku pro danou konfekční velikost:
Dámské velikosti:
32, 34 – velikost šátku 4, tj. cca 3,6m
36 – 40 – velikost 5, tj. cca 4,2m
42 – 44 – velikost 6, tj. cca 4,6m
46 a více – velikost 7, tj. cca 5,2m
Obecně se dá říci, že štíhlým/ malým ženským postavám doporučujeme velikost 5 (cca 4,2m), ženám střední postavy vel. 6 (cca 4,6m) a silnějším/ vysokým postavám doporučujeme vel. 7 (cca 5,2m).
Mužům z naší letité zkušenosti doporučujeme vel. 6 (cca 4,6m) pro drobnější a střední postavu. Pro vyšší/ mohutnější pány pak vel. 7 (cca 5,2m).
Uváděná délka je přibližná, u některých výrobců se může o pár desítek cm lišit. Např. velikost 6 může být 4,5m (Vatanai), 4,6m (Natibaby) nebo 4,7m (Didymos).
Vždy je lepší mít o něco delší šátek, než příliš krátký
Zpočátku se učíte dotahovat a tak Vám dostatečná délka přijde vhod. Praxí se zdokonalujete ve vázání, ale Vaše dítko postupně roste, takže spotřeba šátku může být stejná. V nejhorším případě lze šátek vyměnit za kratší s jinou maminkou, které třeba naopak pár cm chybí, prodat a koupit kratší nebo nechat odborně zkrátit u švadleny (či troufáte-li si na to sami…).
Budete nosit jen vy, nebo se o šátek plánujete střídat i s jinými členy rodiny?
Dobře zvažte, kdo všechno bude Vaše děťátko nosit a jak velkou roli to bude hrát při výběru šátku. Maminky někdy pořizují velmi dlouhý šátek s ohledem na tatínky, ale je potřeba dobře promyslet, jak často bývá partner doma a kolik času bude nošení svého dítěte věnovat. Zda bude intenzívní „nosič“ nebo spíše sváteční. Když maminka drobné postavy, které by stačil šátek délky 4,2m pořídí třeba i o metr delší šátek kvůli druhé (vyšší a silnější) osobě, je otázka, jak často ten druhý bude nosit a zda má cenu se kvůli tomu denně motat do příliš dlouhého šátku. Doporučujeme si délky vyzkoušet a rozhodnout se, zda byste v případě rozdílných postav a velkého nadšení „druhé polovičky“ neužili šátky dva.
Kolik plánujete do šátku investovat?
Jak jsme uvedli již v úvodu, existuje široká nabídka šátků. Výbavička pro miminko není žádná levná záležitost a ani na šátku se nevyplatí šetřit. Obyčejné, levné šátky nemusí být ani opravdové šátky na nošení dětí. Často se objevují v prodeji jen obšité metráže o rozměrech šátku na nošení dětí. S takovým materiálem se hůře pracuje. Špatně se dotahuje, nedostatečně pruží, takže může tlačit do ramen nebo se zařezávat. Troufáme si říci, že volba špatného a nekvalitního šátku Vás může odradit od nošení. Za vyšší cenou stojí většinou osvědčená značka, která prošla určitým vývojem a zkušenostmi. Skutečné šátky na nošení dětí jsou tkané na tkalcovském stavu speciální technikou tak, aby byly pevné a zároveň vhodným způsobem příčně pružily. To zajistí dostatečnou oporu pro dítě a pohodlí pro Vaše ramena. Samozřejmostí jsou atesty na nezávadnost barev či materiálu, které nikdo nezíská zdarma a pokud si výrobce dá při výběru záležet i na původu materiálu, jeho kvalita se také odrazí v ceně. Z tohoto důvodu doporučujeme vybírat pouze z osvědčených značek šátků. U nás samozřejmě najdete jen takové.
Průměrné, levnější šátky mají většinou běžnou keprovou vazbu. Jsou to nenáročné kousky, dobří pracanti a do roka dítěte Vám plně postačí.
Složitěji vytkávané šátky např. se žakárovým vzorem, směsové šátky (s obsahem merina, hedvábí, lnu, konopí, bambusu, alpaky nebo třeba kašmíru) či šátky oblíbených značek vydávané v limitovaných edicích jsou pak dražší. Některé bývají dokonce vyrobené z nadstandardních materiálů (egypstká bavlna, hedvábí, kašmír apod.)
Tlusťoch nebo tenkoš? (Jak tlustý šátek zvolit?)
Pro novorozená miminka se nejlépe hodí tenké šátky, s kterými se snadno váže. Miminko v nich není „ztracené“, není kolem něj všude příliš látky, šátek lze snadněji dotáhnout a dobře se s ním pracuje. Když ale dítko povyroste a přibere znatelně na váze, může Vám přestat být pohodlný.
Univerzální jsou šátky střední tloušťky, které jsou vhodné od malých novorozenců po batolata (ve vícevrstvých úvazech).
Tlusté šátky doporučujeme již zkušenějším „vazačům“, především na batolata. Šátek je pohodlnější při těžší váze, ale obvykle je potřeba jej zanosit, aby změkl a manipulace (dotahování) s ním může být (pro nezkušené rodiče obzvláště) pracnější.
Pro orientaci, jakou tloušťku od šátku očekávat, se v poslední době uvádí jejich gramáž. Šátky bychom dle gramáže mohli rozdělit takto:
do 250g/ m2 tenké šátky (pod 200g/ m2 velmi tenké)
250g/m2 – 300g/m2 středně silné šátky
nad 300g/m2 silné šátky
Pozor však na to, že nosnost a pohodlí šátku ovlivňuje nejen gramáž, ale i jeho vazba (způsob tkaní) nebo materiál (některé směsové šátky mohou mít nižší gramáž a přitom být stejně pohodlné, jako bavlněné o něco vyšší gramáže).
Výše uvedené rozdělení je opravdu jen orientační. Toto vnímání je značně ovlivněné osobními preferencemi. Pro někoho může být 300g/ m2 tenký šátek, přičemž pro někoho, kdo má rád tenčí šátky, bude naopak příliš tlustý.
Doporučení na závěr:
– Nebojte se do šátku investovat
Tato investice se Vám rozhodně vyplatí, navíc je velmi pravděpodobné, že až přestanete své dítě nosit, z velké části se Vám vrátí. Šátky lze poměrně dobře prodat z druhé ruky obvykle se ztrátou jen několika set korun.
– Lépe použitý nežli metráž
Raději si pořiďte šátek osvědčené značky z druhé ruky, nežli na nošení nevhodnou metráž. Šátek používáním na hodnotě příliš neztratí, protože je z kvalitního materiálu. Bylo-li s ním zacházeno správně, používání na něm nezanechá stopy (maximálně nějaký ten sklad a lehké vyšisování lemů, které ničemu neublíží). Při troše trpělivosti a štěstí lze na bazárcích sem tam narazit na kvalitní šátek v dobrém stavu za skvělou cenu.
– Ať se Vám líbí
Vybírejte i podle vzhledu. Šátku je velký kus, stane se Vaším častým společníkem a součástí Vašeho outfitu. Je potřeba aby se Vám líbil a hodil se k Vašemu oblečení.
Přejeme Vám, abyste v nošení našli zálibu a ocenili i jeho praktickou stránku. Ať se Vám dobře nosí!
Autor: Hana Novotná