Co je čtenářská gramotnost a jak vybrat dětem dobrou knihu?

Obliba knih a četby prochází v generaci dnešních dětí tvrdou zkouškou. V porovnání s televizí, mobily a počítačem je pro děti práce s knihou pracná a vést je k lásce ke knihám je mnohdy náročné, že? Pojďme si ale hned na úvod povědět, proč ta práce stojí za to a co čtenářská gramotnost dětem přináší:

 • Rozvoj slovní zásoby
 • Kultivace řečového projevu
 • Chápání souvislého textu a sdělení
 • Upevňování soustředění a vůle
 • Rozšiřování obzorů a vědomostí
 • Základ k práci s digitálními technologiemi- vytváření informovaného, sebejistého a nezávislého postoje
 • Morální kompas
 • Seznamování se sociálními modely
 • Posilování schopnosti vyhledávat si důvěryhodné zdroje, texty a informace k vlastní potřebě a porozumět jim
 • Rozvoj schopnosti kritického posuzování textu, argumentace a odhadu věrohodnosti informací
 • Odolnost proti fake news

Jak ale vybrat dobrou knihu?

Ještě před nákupem si v klidu ujasněte záměr. V případě že se půjdete „jen tak podívat“, vás může z množství možností doslova rozbolet hlava. Jaké otázky si při výběru klást?

 1. Zohledněte věk, povahu a preference dítěte.
 2. Co vaše dítě momentálně prožívá?
 3. S čím bychom mu mohli pomoci?
 4. Chcete pobavit, nebo poučit?
 5. Jaké má vaše dítě rádo hrdiny?
 6. Jaký preferuje způsob předávání informací?
 7. Má rádo jemné příběhy, hodně obrázků, nebo akci?
 8. Vydrží dlouhý text, nebo potřebuje živé a krátké pasáže?

Nevybírejte to co se líbí vám, nebo co byste v dětství chtěli, nýbrž knihu která opravdu udělá radost vašemu dítěti a nebude na ni v polici jen sedat prach. Když si prohlížíme nové knihy, je dobré se zaměřit na několik prvků.

Zahraniční nebo česká literatura?

Čeští autoři jsou pod náporem zahraniční tvorby znevýhodněni. Pro nakladatele je jednodušší a levnější převzít hotový koncept. S nadsázkou se dá říci, že když už českému autorovi něco vyjde, je to samo o sobě celkem zárukou kvality. Nezapomínejte také, že naši spisovatelé vyrůstali ve stejné krajině a na stejných příbězích a pohádkách. Nejlépe proto mohou vědět, jak potěšit naše děti.

Ilustrace

Ilustrace jsou výkladní skříň knihy a měly by být podle toho vypadat. Dejte si rovněž pozor na příliš Artovní obrázky. To, co se líbí nám, se nemusí líbit dětem. Vybírejte kvalitní práci, která bude pro děti dobrodružná a kouzelná.

Anotace

Anotace je krátký text na zadním přebalu. Má text úroveň? Je hravý a kreativní? Dávají všechny informace smysl? Pro lepší přehled o kvalitě jazyka a textu se vyplatí knihu i otevřít a přečíst namátkou dva, tři odstavce.

Nakonec přidám ještě tip pro zkoumavé oko:

Přidaná hodnota: O propracovanosti knihy často svědčí i přidaná hodnota a interaktivita. Jako učitelka i maminka na toto hodně dbám a do každé ze svých knih jsem takovou přidanou hodnotu zapracovala. Ať už to byly atlasy, zajímavé doplňující informace, náměty na pokusy a pozorování, návazné hry a nebo rozhovory. Další práce s knihou je velmi důležitá k zafixování získaných vědomostí a pro děti je to báječná zábava.

Zajímavé prvky: Dobré knihy se vyznačují zajímavými prvky. Například živé propojení ilustrací a textu, drobné hravé detaily, ukryté hříčky, zkrátka i grafika by měla být odvedena perfektně.

Při zohlednění těchto kritérií jistě nešlápnete vedle!

 

Jmenuji se Ludmila Bakonyi Selingerová a dětské knihy jsou moje velká vášeň, které se kromě pedagogiky celý život věnuji. Knihy připravuji s největší péčí a vedu pomocí nich děti nejen ke čtenářské gramotnosti, ale i k lásce k přírodě.

 

A protože jsou za rohem Vánoce, vyhlašuji akci 2+1 zdarma! Při zakoupení jakýchkoliv dvou titulů dostanete knihu V trávníku k objednávce jako dárek! Stačí zadat do poznámek heslo 2+1 (Obchod | Divadlo a knihy pro děti | www.divadlopampeliska.cz)

Přeji Vám krásné svátky a šťastnou ruku při výběru těch nejkrásnějších knih pro Vaše děti!

Lucie Harnošová
Jsem vděčná maminka dvou dospívajících dcer a spokojená manželka a partnerka. Ráda objevuji nová témata, zkoumám, zkouším a hraji si. Inspiruje mě dětská spontánnost a otevřenost. Miluji dobrodružství, svobodu, dobrou kávu, saunování, kytovce a léčivé ženské sdílení. Jsem tvůrkyní projektu Alchymie ženy, pořádám pobyty pro mámy a dcery, retreaty v zahraničí a online kongresy i kurzy, které pomáhají otvírat oči a milovat život.
Komentáře