Dětské a maminkovské pocity s nástupem do školky.
Když se tvá holčička nebo chlapeček narodil/a, byla to obrovská změna. Teď, když se chystáš své dítě vypravit poprvé do školky, přichází další změny.
Chci ti ukázat, jaké pocity při nástupu do školky provází nejen děti, ale významně se odehrávají i v nás, maminkách. Jak se s nimi popasovat u sebe a jak je pomoci zvládnout dětem?
Školka není černobílá. Smíšené pocity mají totiž nejen děti.
„Přemýšlela jsem, jestli dám staršího syna do školky, když jsem s dcerkou doma, už na něj nemám tolik času.“
„Náš syn je hodně introvertní, děti nevyhledává, těžko snáší odloučení.“
„Chci pro sebe trochu změnu a potřebuji pracovat.“
„Všude se mluví o dětech ve školkách od dvou let, jsem divná, když mám dítě doma ještě v jeho 4 letech?“
„Sama nemám na školku dobré vzpomínky, nechci, aby to děti prožívaly, snad to bude jiné.“
Mám pro tebe malý TEST (inspirovala mě Alena Pokorná, speciální pedagožka, jejíž vstup najdete v kurzu Samostatné děti svobodnějších rodičů): Na kousek papíru si sepiš důvodu, proč vlastně dáváš dítě do školky. A kde se v tobě berou další myšlenky a pocity?
Př.:Důvody
A teď se mkrněme na tvého chlapečka nebo holčičku. Jak se mohou (nemusí) cítit a proč to jejich pocity následovat.
Představte si tyto situace sama na sobě. Jaké emoce tě napadají (smutek, radost, nadšení, touha, frustrace, lítost, láska, vztek, bezmoc, zlost, strach…) Co s nimi uděláš teď? Co s nimi může udělat dítě?
Další situace:
Představ si zase sebe, jako bys byla malá a šla do školky nebo do školy.
Pápápá, říkáme dál před školkou
O pocitech s dětmi mluv a podpoř je v tom, aby o nich mluvili bez obalu, narovinu. Podmínka je, že to musíš umět i ty sama. Poznáte spolu, jaká emoce to je a odkud se vzala. A víš, co je mega důležité? Abys ty i děti věděla, co můžeš udělat, jak tu emoci proměnit tím, že situaci změníš, že se ozveš, že ji sdělíš. Nauč děti tvořit svou realitu, ovlivňovat svůj život aktivně a nikoliv pasivně čekat, co přinese.
Vloni jsem se dojala, když jsem uslyšela hit Holky z naší školky. Tak reálné, tak skutečné, tak život. Sloka o opětovném shledání se školkou se mě jako dítěte nedotýkala. Až teď. U školky se setkávám se svými spolužačkami a spolužáky, známými. Spousta žila ve světě a v jiných městech. Najednou na sebe ve spěchu máváme před školkou opět v našem rodném městě. Už jiní a přece stále stejní malí kluci a holky, kterým se splnila dětská hra na maminky a tatínky.
Štěpánka Vontrobová, autorka didaktických pomůcek Kidedu a knihy Město na haní, lektorka kurzů pro rodiče a učitele, autorka kurzu Samostatné děti svobodnějších rodičů, máma dvou dětí, pedagožka. „Neboj se být línou mámou. Nech to na dětech. Je to osvobozující.“